کرمسیوانجی هایکوزی

کرم سیوانجی هایکوزی - 5

بطور کلی این فرآیند در اثر عواملی مانند توزیع غیر یکنواخت رنگدانه هادر بخش های مختلف پوست و نیز کاهش و یا افزایش بیش از حد تولید رنگدانه ایجاد میگردد و با بروز انواع عوارض ونشانه های پوستی همراه است. در بیماری های پوستی مانند آلبينيسم که یک بیماری ارثی محسوب میشود، به علت عدم تولید آنزیم تیروزیناز و به تبع آن تولید رنگدانه در پوست، رنگ پوست و موهای بیمار سفید بوده، شبکیه چشم به نور خورشید حساس است و مبتلایان مشکل دید در روز دارند و همچنین احتمال آفتاب سوختگی در آنان بسیار زیاد است.
کرم سیوانجی هایکوزی - 5

در بیماری دیگری به نام ویتیلیگو، در اثر عدم تولید و یا تخریب رنگدانه در بخشهای خاصی از پوست، لک های سفید در نواحی مختلف بدن ظاهر می شوند. بعضی بیماری های پوستی ناشی از اختلالات رنگدانه ای در اثر افزایش تولید و یاتراکم رنگدانه ها در بخش های خاصی از پوست بوجود میاید که با نام هایپرپیگمنتاسیون شناخته میشوند. حاملگی، مصرف داروهای ضد بارداری، افزایش سن، قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش نور خورشید و مصرف بعضی از داروها از مهمترین عوامل ایجاد این نوع اختلالات است. در بیماری پوستی ملاسما (كلوآسما) یا ماسک حاملگی که در دوران بارداری بسار شایع است، اختلالات هورمونی سبب بروز لک های متعدد به رنگ قهوه ای روشن تا تیره در صورت، به ویژه در گونه ها، پیشانی، بینی، لب بالا و چانه میگردد. در اثر افزایش سن و نیز قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید بیماری به نام سولارلتیگویالنتیگوسنی ایجاد میشود که در آن در اثر افزایش تولید ملانین، لکهای تیره بر روي پوست بویژه پوست دست، صورت و ساعد ایجاد میشود. ایجاد کک و مک (فریکل) نیز از دیگر مشکلات پوستی ناشی از اختلالات رنگدانه ای میباشد. علاوه بر تغییرات هورمونی، افزایش سن و تابشهای نور خورشید، عوامل دیگری شامل آسیبهای پوستی مانند جای زخم و جوش، لیزر درمانی، اپیلاسیون و لایه برداری پوستی نیز می تواند سبب بروز علائم ناشی از هایپرپیگمتناسیون گردد.

رنگپوست

 رنگ پوست افراد به علت رنگدانه هایی به نام ملانین که بصورت طبیعی در سلولهای پوست وجود دارند ایجاد میشود. این رنگدانه ها از اسیدآمینهتیروزینو توسط آنزیمتیروزیناز که بواسطه هورمون ترشح شده از غده هیپوفیز ساخته میشود. طی فرآیندی به نام ملانوژنز تولید و درون سلولهای پوستی و در اندامک های داخل سلولی به نام ملانوسیت ذخیره میشوند. رنگدانه های پوستی علاوه بر ایجاد تنوع رنگ در پوست، طی یک مکانیسم طبیعی با جذب پرتوهای فرابنفش نور خورشید، از پوست در برابر آسیب های ناشی از تابش های زیان بار نور خورشید محافظت مینمایند. نوع رنگ پوست بستگی به میزان بروز رنگدانه موجود در پوست افراد دارد که رابطه مستقیم با عواملی مانند ژنتیک، پراکندگی جغرافیایی، افزایش سن و میزان قرار گرفتن در معرض تابش های نور خورشید دارد. 

روشمصرف

 بدلیل ترکیبات خاصی که در کرم سیوانجیهایکوزی-5 استفاده شده توصیه می گردد که مصرف تحت نظر پزشک و به طریق زیر صورت گیرد: روی لکهای قهوهای تیره و سایر قسمتهای مورد نیاز پوست مالیده و از ماساژ دادن خودداری کنید. به منظور جلوگیری از افزایش تولید رنگدانه ملانین و افزایش تیرگی و لک های پوستی ناشی از آن، از مالش شدید کرم بر روی پوست خودداری فرمائید. استفاده از کرم سیوانجیهایکوزی-5 به مدت ۸ تا ۱۲ هفته برای حصول نتایج دلخواه توصیه میشود. همچنین به منظور جلوگیری از بروز لک های پوستی ناشی از تابش نور خورشید، استفاده ازکرم های ضدآفتاب همراه با مصرف کرم سیوانجیهایکوزی-5 بسیار ضروری خواهد بود

درماناختلالاترنگدانهایپوست

 از آنجا که افزایش تولید رنگدانه های پوستی سبب ایجاد لکهای تیره بر روی پوست میشود، درمان این ضایعات پوستی تنها از طریق مهار آنزیمتیروزیناز و جلوگیری از تولید ملانین امکان پذیر است از مهمترین و متداولترین ترکیبات مورد استفاده در این خصوص میتوان به هیدروکینون، آربوتین و اسیدکوجیک اشاره کرد که تا حدودی و بصورت نسبی امکان جلوگیری از تولید ملانین را داشته ولی استفاده از آنها در بعضی موارد سبب ایجاد التهابات وحساسيت های پوستی، پوسته پوسته شدن و اریتما میگردد. باتوجه به موارد یاد شده و تاثیرات منفی اختلالات رنگدانه ای و لک های تیره ناشی از آن بر زیبایی پوست، استفاده از ترکیبات موثر در جلوگیری از افزایش تولید ملانین با زمان اثر بخشی کوتاه به منظور بازگرداندن شفافیت و طراوت به پوست امری بسیار ضروری میباشد.

توجه

 در صورت مشاهده هرگونه التهاب یا آلرژی مصرف کرمسیوانجیهایکوزی-5  را متوقف نموده و با پزشک خود مشورت نمایید. از تماس با چشمها، سطوح مخاطی و زخمهای باز خودداری فرمایید. در جای خشک و خنک به دور از تابش نور خورشید و دسترس اطفال نگهداری شود.