Ezanic C1G

ازانیک سیوانجی

استفاده موضعی از کرم اسید آزلائیک 20 درصد باعث کاهش قابل توجه تراکم میکروکوکاسه های پوستی و پروپیونی باکتریوم Sp داخل فولیکولی میشود و میزان اسید چرب لیپیدهای سطح پوست را کاهش می دهد. کرم موضعی اسید آزلائیک اثر ضد کراتینه کنندگی بر روی پوست آکنه دار نشان می دهد که با کاهش سنتز فیلاگرین مرتبط بود(پروتئین تجمع کننده رشته کراتین). بنابراین کاهش هیپرکراتوز فولیکولی ممکن است تا حدی زمینه ساز اثر ضد آکنه این دارو باشد. از آنجایی که اسید آزلائیک بر فرآیند قرنیه شدن سلول های اپیدرمی تأثیر می گذارد، از نظر درمانی تأثیر مثبتی بر تشکیل کومدون ها دارد. اسید آزلائیک همچنین آزاد شدن رادیکال اکسیژن از گرانولوسیت های نوتروفیل را مهار می کند و بنابراین ممکن است یک اثر ضد التهابی مرتبط بالینی در آکنه داشته باشد.

 پس از یک بار استفاده از کرم آزلائیک اسید بر روی پوست انسان در شرایط آزمایشگاهی، اسید آزلائیک به لایه پینه بسته ( تقریباً 3 تا 5 درصد از دوز مصرفی ) و سایر لایه‌های پوستی زنده نفوذ می‌کند ( تا 10 درصد از دوز در اپیدرم و درم یافت می‌شود ). متابولیسم پوستی ناچیز پس از استفاده موضعی رخ می دهد. تقریباً 4٪ از اسید آزلائیک که به صورت موضعی استفاده می شود به طور سیستمیک جذب می شود. اسید آزلائیک عمدتاً بدون تغییر از طریق ادرار دفع می‌شود، اما مقداری از آن با اکسیداسیون به اسیدهای دی کربوکسیلیک زنجیره کوتاهتر تبدیل می‌شود. نیمه عمر مشاهده شده در افراد سالم تقریباً 45 دقیقه پس از دوز خوراکی و 12 ساعت پس از دوز موضعی است که نشان دهنده محدود بودن سینتیک سرعت جذب از طریق پوست است. اسید آزلائیک یک ترکیب غذایی (غلات کامل و محصولات حیوانی ) است و می تواند به صورت درون زا از اسیدهای دی کربوکسیلیک با زنجیره بلندتر، متابولیسم اسید اولئیک و اکسیداسیون اسیدهای مونوکربوکسیلیک تشکیل شود. غلظت پلاسمایی درون زا 20 تا 80 n/mL )  ) و دفع روزانه ادرار ( 4 تا 28 میلی گرم ) آزلائیک اسید به شدت به دریافت رژیم غذایی وابسته است. پس از درمان موضعی با کرم آزلائیک اسید در انسان، غلظت پلاسمایی و دفع آزلائیک اسید از طریق ادرار تفاوت قابل توجهی با سطوح پایه ندارد.

موارد استفاده :

کرم ازانیک سیوانجی برای درمان موضعی آکنه ولگاریس التهابی خفیف تا متوسط موثر است. اسید آزلائیک همچنین در درمان اختلالات هایپرپیگمانتری (مانند ملاسما، ملانودرمای پس از التهاب، لنتیگو بدخیمی ) موثر است.

دوز و روش مصرف: 

پس از شستن کامل پوست و خشک کردن آن، یک لایه نازک از کرم آزلائیک اسید باید دو بار در روز، صبح و عصر یا طبق دستور پزشک، به آرامی اما به طور کامل روی نواحی آسیب دیده ماساژ داده شود. پس از استفاده، دست ها باید شسته شوند. مدت زمان استفاده از کرم ازانیک سیوانجی می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد و به شدت آکنه بستگی دارد. بهبود وضعیت در اکثر بیماران مبتلا به ضایعات التهابی در عرض چهار هفته رخ می دهد.

هشدارها و اقدامات احتیاطی:

کرم فقط برای استفاده درماتولوژیک است و برای چشم پزشکی نیست.

گزارش های جداگانه ای از هیپوپیگمانتاسیون پس از استفاده از اسید آزلائیک وجود دارد. از آنجا که اسید آزلائیک در بیماران با پوست تیره به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است این بیماران باید از نظر علائم اولیه هیپو پیگمانتاسیون تحت نظر باشند.

در صورت ایجاد حساسیت یا تحریک شدید با استفاده از کرم ازانیک سیوانجی ، درمان باید قطع شود و درمان مناسب آغاز شود.

فقط برای استعمال خارجی می باشد. 

فقط باید تحت نظارت پزشکی استفاده شود.

اطلاعات برای بیماران:

1. استفاده از کرم آزلائیک اسید برای دوره کامل درمان تجویز شده..

2. حتما از تماس با دهان، چشم و سایر غشاهای مخاطی جلوگیری شود. در صورت تماس با چشم، باید چشمان خود را با مقدار زیادی آب بشویند و در صورت تداوم سوزش چشم با پزشک مشورت کنند.

3. اگر رنگ پوستشان تیره است، تغییرات غیرطبیعی رنگ پوست را به پزشک اطلاع دهند.

4. تا حدی به دلیل pH پایین آزلائیک اسید، هنگامی که کرم ازانیک سیوانجی روی پوست ملتهب استفاده می شود، ممکن است تحریک موقت پوست (خارش، سوزش یا سوزش) رخ دهد. معمولا این شرایط در شروع درمان است. با این حال، در صورت ادامه درمان، این تحریک معمولاً فروکش می کند. در صورت ادامه، کرم ازانیک سیوانجی باید فقط یک بار در روز استفاده شود و یا تا رفع این اثرات باید درمان را قطع کرد. اگر تحریک دردسرساز ادامه داشت، مصرف باید قطع شود و بیمار باید با پزشک خود مشورت کند.